Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Młody Niedźwiedź   Ekologia szerzej rozumiana (11)
1

Ekologia szerzej rozumiana (11)

 
Link na początek tekstu (1)


W
pewnym przemówieniu, zresztą cytowanym przeze mnie na łamach „Zielonych Brygad”, papież Jan Paweł II najpierw przyznał rację młodym ludziom zatroskanym o stan środowiska naturalnego. Zachęcał ich do gorliwości w tej dziedzinie. Potem jednak zwrócił ich uwagę na fakt, że zagrożenie ekologiczne dotyczy nie tylko świata widzialnego, ale także świata idei i wartości, który jest obecnie celowo niszczony i zatruwany.

Jest o tym piękny film, do obejrzenia którego zachęcam Profesora Henryka Skolimowskiego i nie tylko. Jest to film „Ucząc się od Ladakh” 2), opisujący dzieje pewnej buddyjskiej krainy i jej społeczności. I tu zapewne Młody Niedźwiedź spali mnie na stosie, bo uzna ten film za propagowanie buddyzmu... oczywiście zrobi to z miłości i dla mojego dobra, nie zarzucam mu tutaj złych intencji. Ojej, tutaj trochę przesadziłem, myślę że raczej w ramach pokuty Młody Niedźwiedź wyśle mnie na rok do Zakonu Kartuzów i zaleci przeczytanie wszystkich dzieł św. Tomasza z Akwinu co nawet może byłoby ciekawe.

Faktycznie można film ten można odczytać jako propagowanie buddyzmu, gdyż ukazuje piękno kultury buddyjskiej. Czasem jednak trzeba wznieść się trochę wyżej, spojrzeć szerzej i głębiej. W filmie tym pokazano jak współczesna – nie boję się tego słowa – anty-cywilizacja naukowo-techniczna, w której wzorami wychowania są: bezmyślna lalka Barbie dla dziewcząt i równie bezmyślny Rumbo dla chłopców, niszczy tradycyjną społeczność buddyjską, opartą na takich wartościach jak miłość, rodzina, szczęście, dzielenie się i pomoc wzajemna, dobro i pokój. Widać tu jak na dłoni zgubny wpływ anty-kultury na życie ludzi.

To, co się stało w krótkim czasie z Ladakh, stało się na przestrzeni XX i XXI wieku z Europą i Ameryką. Zostaliśmy odcięci od chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu, a zaproponowano nam namiastki i błyskotki, które chętnie kupiliśmy: sex & drugs & rock'n'roll. Taka przynajmniej refleksja nasunęła mi się po obejrzeniu omawianego filmu.

2) film „Ucząc się od Ladakh”, F
ilmoteka „Obywatela”, Ancient Futures: Learning from Ladakh dokument na podstawie książki Heleny Norberg-Hodge o tym samym tytule scenariusz John Page, Steven Gorelick, Army Amstrag, produkcja The International Society for Ecology and Culture, czas 60 min.

Ciąg dalszy tekstu... (12) link
Ten wpis czytano 752 razy.
Wypowiadasz się jako: niezalogowany

Dlaczego warto się zalogować?

  • Uzyskasz prosty dostęp do narzędzi portalu
  • Zautoryzujesz swoje wypowiedzi, stały NICK
  • Spopularyzujesz swoją osobę, AVATAR

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Dołączysz do społeczności ekologia.pl
  • Otrzymasz własną galerię i blog
  • Poznasz nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach
Zaloguj sięZarejestruj się
Podpis:
Ocena:
  
Ciekawy blog . Duże brawa
.Kamil - Środa, 23 Maj 2012 05:32
Odsłon: 49537
Młody Niedźwiedź
Warto głosić Ewangelię Życia oraz Cywilizację Miłości. Jest tu List otwarty do prof. Henryka Skolimowskiego "Stary niedźwiedż mocno śpi albo wyważanie bramy do Zbawienia..." oraz esej "Dwie Katedry (jak skutecznie chronić środowisko duchowe)" powiązane linkami oraz zachęty do zmieniania świata na lepsze...
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »