Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Stary Niedźwiedź   O co warto walczyć... (10)
0

O co warto walczyć... (10)

 
Link na początek tekstu (1)


          Wszystkim zająć się nie sposób. Każdy
z nas, wojowników, którzy pragną zmieniać świat na lepsze, obiera sobie jakiś wycinek rzeczywistości i, wspierając także działania innych ludzi, stara się zrobić coś dobrego.

Dla Jana Pawła II największą troską było zbawienie wszystkich ludzi, walczył też w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w obronie rodziny, o ochronę środowiska i sprawiedliwość społeczną. Profesor Skolimowski jest przede wszystkim wojownikiem ekologicznym. Rozumie, jak wielkim zagrożeniem dla świata jest niszczenie środowiska naturalnego. Dlatego przez swoje publikacje i działalność stara się zmienić paradygmat, czyli dominujący schemat myślenia, na ekologiczny.

Według Profesora wszystko powinno być ekologiczne: Ekologiczne Chrześcijaństwo, Ekologiczny Buddyzm, Ekologiczny biznes, a choćby i nawet gdyby to było możliwe... Ekologiczny neoliberalizm (niestety nie jest!).

Wiadomo, że książka „Ekologiczny Buddyzm” jest nieortodoksyjna z punktu widzenia Chrześcijaństwa, ale wcale taka być nie musi. I jeśli ktoś nie jest Buddystą to wcale nie musi jej czytać (jeśli jest Buddystą też nie musi) jednak to, że Profesor Skolimowski napisał tą książkę, nie powinno powodować, że odsądza się go od czci i wiary.

Neoliberalizm to nasz wspólny wróg, kult władzy i mamony. Nie ważne jest środowisko naturalne, życie i zdrowie ludzi, rodzina, dzieci poczęte, chorzy, staruszkowie, inne wartości. Liczy się tylko to, by ludziom władzy i pieniędzy było dobrze, nawet kosztem wyzysku i spychania na margines innych ludzi. Żałosna doktryna. Co najgorsze jest ona wykładana i szerzona na wielu uniwersytetach i areopagach współczesnego świata. Mało tego powstają nawet specjalne instytuty finansowane przez wielkie korporacje których jedynym celem jest szerzyć w mediach neoliberalne sofizmaty.

W dalszych punktach niniejszego eseju przedstawię pokrótce o co w moim przekonaniu warto walczyć, i jakie działania wspierać.

Ciąg dalszy tekstu... (11) link


Ten wpis czytano 817 razy.
Odsłon: 44379
Stary Niedźwiedź
Warto głosić Ewangelię Życia oraz Cywilizację Miłości. Jest tu List otwarty do prof. Henryka Skolimowskiego "Stary niedźwiedż mocno śpi albo wyważanie bramy do Zbawienia..." oraz esej "Dwie Katedry (jak skutecznie chronić środowisko duchowe)" powiązane linkami oraz zachęty do zmieniania świata na lepsze...
<< Grudzień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »